TEST: Kia Sportage 1.6 CRDi EX Fresh 7DCT

Kia je osvježila svoj najuspješniji model Sportage, i vizuelno, ali i ne samo tako. Umjesto 1.7 litarskog uglađenog turbodizela sada je tu 1.6 litarski CRDi motor. A kako to sve izgleda pogledajte u nastavku. U nastavku je tekst, veliki broj fotografija i "nijemi" video!

Sjećam se kada je trenutna (četvrta) generacija Sportagea trebala smijeniti prethodnu, koja mi se baš baš svidjela. Onako, bio je tu kao neki strah da potpunom izmjenom izgleda ne urade šta radikalno drugačije, nešto što neće zadržati tu svoju prepoznatljivost. Nešto što će sličiti na druge u ovom segmentu.

Nisu! Previdio sam da tamo sa flomasterima sjedi jedan od najboljih svjetskih dizajnera. Uradili su ljep automobil, ljepšni Sportage nego je bio, prepoznatljiv, originalan, korista. Sada je tu facelift, i ne samo facelift, a pošto se odlično prodaje, kod facelifta nisu mijenjali pobjednički recept, pa su napravili samo blage promjene kod vanjskog izgleda.

Možda sljedeće dvije fotke, gdje je lijevo prethodnik, a desno facelift model, govore više nego svaka rečenica koja bi se napisala o tome šta je to spolja promijenjeno.

Ako bih nešto morao izdvojiti to je prednja maska, čije su bočne strane postavljene nešto manje okomito, pa i izgled sprijeda djeluje više agresivnije, ali je opet sve to uglađeno. Svjetlosne baterije pozadi su zadržale oblik, ali je promijenjena kompozicija, raspored svjetlosnih područja unutar samog svjetla. Donji svjetlosni sklopovi izgledaju drugačije is prijeda i straga. Uglavnom to je to. 

Automobil je opet lijep, na nešto drugačiji način, svježiji, prednji kraj je nešto agresivniji zbog drugačijego odbojnika, ali i maske čije su bočne strane više nagete.

Unutra se nije ništa mijenjalo. Ono što ja vidim, na centralnim ventilacionim otvorima promijenjen je položaj točkića za otvaranje klapni, i to je sve. U stvari nije, i volan je promijenjen. U donjem dijelu je nešto širi krak, a za nijansu promijenjen izgled dugmadi na volanu. I oblik površina gdje se nalaze. Tapacirung na vratima, kontrole, raspored kontrola, sve je to ostalo isto. Koliko ja vidim. 

Šteta što ne opisujem izgled GT Line paketa, koji je najbolji i najskuplji kod ovog modela. 

Unutrašnjost je izvedena, najbolje je reći - ergonomski. Nisu eksperimentisali, dugmad su na svojem mjestu, tu su toškovi za kontrolu funkcija klime i nekih funkcija čija je izlazna jedinica digitalni displej. Ima ih četiri i oni su najbolja stvar kada je ergonomija u pitanju i način upravljanja koji najmanje odvlači koncetraciju. Ali moram i nešto negativno izdvojiti. Nije to samo kod Kije, nego kod svih automobila danas, a to je onaj sklop prekidača za koje dizajneri smatraju da se manje koriste, pa su ih smjestili na najnakaradnije moguće mjesto: lijevo od volana u dnu panela. Tu su, u ovom slučaju, potenciometar za jačinu iluminacije intrument table, komanda za aktiviranje sistema za upozorenje da je automobil izašao iz svoje trake, podržan od sistema za vraćanje u svoju traku (sistem djeluje na volan blagim zakretanjem da zadrži voziulo u svojoj traci). Dalje tu je i dugmić za isključenje start-stop sistema (ISG kod Kije), tako ga ja zovem bez obzira na sve različite oznake različitih proizvođača. Tu je i potenciometar za podešavanje svjetlosnog snopa.  .... ma šta će to tu???

Mogli su sve to komotno, kako Kia tako i svi drugi proizvođači poslagati i ispod sjedišta, pa da napipavamo prstima, da izvinete, i pogađamo šta je šta! Bar nećemo skretati pogled sa ceste. Svi ti dugmići se mogu smjestiti na površinu između sjedišta, na područje koje uokviruje instrumente, po obodu istog, negdje gdje se vide normalno. Ili izvesti na način da znamo šta je šta, a da ih ne moramo tražiti pogledom. Pa čak i na vrata, negdje ispred dugmića za spuštanje i dizanje prozora. To je eto kritika za ergonomiju, a odnosi se na sve proizvođače. U ovom slučaju i na Kiju! 

Sada malo o materijalima. Negdje je to nevažno, u Evropi ipak svi obrate pažnju na njih, pa bace koji komentar na videu, na papiru, portalu. Dobri su, dobrim dijelom! Super su oni po najvećem dijelu prednjeg panela, uključujući i sa gornje strane. Ne kažem super su, nema bolje, da neko ne shvati pogrešno. Super su za segment i cjenovni rang vozila. Nije to ona tvrda plastiketina, nego suprotno, a ugodna je i očima i prstima. Kao i ona na kojoj se nalaze kontrole klime, možda dosadnog reljefa, ali drugačiji je od gornjeg. Ali između komandi klime i područja koje uokviruje ekran mogli su izvesti nečim drugim. To je toliko mala površina da si mirne duše mogli poslagati kožu!Cijena ne bi bila drastično velika, a ugođaj bi bio drugačiji. Mogli su, ako ništa razbiti malo monotoniju što se tiče boja. Uvesti malo dvobojnih kombinacija ploha. Eto tu malu plastiku zamijeniti nečim kao što je ona ispod ili iznad, neke druge boje, nekako. Nisam dizajner, ali ... stani malo .... jesam! Ako je moja malenkost i u bivšoj državi, ali i sadašnjost dobijala neke nagrade za idejna dizajnerska rješenja, onda jesam taman toliko da imam pravo ovo komentarisati!
Sada kada sam dao sebi vjetar u leđa, dok se osjećam kao da sam Omer Halilhodžić cool , da kažem da su mogli i tapacirung na vratima uraditi baš tako, raznolikije u pogledu materijala i boja. Sve bi se na cijeni odrazili par stotina maraka, a efekat bi bio stvarno fenomenalan. Srećom, imamo mi dovoljno zanatlija da se do i naknadno uraditi.

Kako se ja raspišem, i dobijem inspiraciju, ako nešto treba kritikovati, to je nevjerovatno. Skoro pa me je sramota toga! Idemo dalje!!

Vozačka pozicija je odlična, namještaju jednostavno, lagano je naći poziciju, a preglednost je dobra dok ne dođete u kakav zavoj. Onda A-nosač izgleda kao djelo nekog arhitekte, ali tako je to danas. Kod svih je taj nosač poširok, jer tako mora biti ako hoćete pet zvjezdica na crash testovima. Lijepo se sjedi, jako lijepo, s obzirom da je jedan od zamoraca bila osoba visoka 207 cm, koji nije imao problema sa smještajem. Sjedišta su dobra, nisu klasično školjkasta da sa svake strane osjetite kao da ste spakovani, ne, opuštenije se sjedi, a ovo nije coupe sa kojim ćete u zavoju djelovati silama 1 G na bočne strane sjedišta.
Volan je lijepo urađen, a sličnost u obliku nije teško naći. Neću reći gdje, ali svak onaj od vas ko imalo prati automobile znat će ko je najsličniji po dizajnu. Nije dakle izmišljana topla voda. Odlično! Odlične i dimenzije, jer savršene dimenzije za odraslu osobu volana su, po meni, i kada je prečnik u pitanju: oko 36 cm, koji milimetar gore dole! Provjerite za sebe. U Sportagea je 36 cm! Podešava se po dubini i visini (hod 50 mm na sve te strane, od jedne do druge krajnje tačke, koliko se sjećam). Dugmići na volanu podrazumijevaju i one što se ne pritiskaju nego pomjeraju gore dole, a oni su za neke radnje svakako praktičniji od drugih, kod podešavanja jačine zvuka, promjena kojekakvih opcija poput stanice na radiu ili pjesme. Ergonomični su!

Mjesto gdje je mjenjač i oko mjenjača, s obzirom da se radi o malim površinama, su vizelno razbil sa aluminijskim imiticijama i lijepo izgleda.
Nemojte sada sa gađenjem sada gledati na ovo "aluminijske imitacije". Pogledajte automobil nekog premium brend sa cijenom koja je i 60 posto veća. Naći ćete identične stvari! Kada se lijepo uradi, mislim kada je izrada kvalitetna to uopće ne izgleda nimalo loše, nego naprotiv.
Ovo je mali prostor pa takav detalj dođe osvježavajuće. Konačno ručica mjenjača mi se dopada, podsjeća me na one stare iskonske ručice onih koji decenijama koriste automatike u svojim automobilima. Nemojte shvatiti ovo kao da kritikujem druge, ne, ne. Evo napamet mi pada ručica koju koristi Volvo, i taj dizajn. Super je, a one što radi Orefors za Volvo vlasnici možda budu zadržali za sebe kao luksuzni pritiskivač za papir. Toliko su lijepo. Kao nakit! Ova mene podsjeća na ta neka vremena kada su automatici bili rijetki, a svaki imao ručicu u obliku slova T.
Držači za čaše, utor za sitan novac, utor za odlaganje sitnica ispred mjenjača, svi oni imaju gumenu prostirku koja se može izvaditi. Ovo govori da je neko razmišljao i o praktičnosti, i ovakva se lakše čisti i čuva plastiku ispod od habanja i oštećenja, a stvari u ovim prostorima neće dosadno zveckati.
Kod držača za čaše postoje sa strane elementi sa oprugama koji se prilagođavaju prečniku čaše, konzerve, ... šta god da je tu, tako da nema prosipanja niti lupkanja o zidove. Opet inteligentno!
Onaj dio ispred mjenjača, vidite sa slika, gdje ide USB privjesak sa, u mojem slučaju, muzikom sam htio kritikovati zbog toga što privjesak, kada je umetnut, štrči, pa se može oštetiti kada se tu stavlja mobitel (ovdje u nekih verzija ima elektromagnetni punjač mobitela, čitaj bežični! Ali neću kritikovati ovo mjesto, jer se ja mogu prilagoditi. Kupim neki manji USB privjesak i riješena stvar. I postoje daleko nesretnija rješenja, da se treba sa vozilom zaustaviti sa strane da bi se umetnuo USB privjesak u za to predviđeno mjesto. Ovdje je to bar jasno vidljivo i pristupačno.

Između sjedišta je i pretinac za sitnice koji je u naslonu za lakat. Uobičajna stvar. Iza njega sa druge strane su otvori za ventilaciju za zadnju klupu, a ispod utičnica koja se može iskoristiti za punjenje mobitela, tableta, pa i laptopa s obzirom na snagu (180 Watti). Naprijed su takva dva, sa istom izlaznom snagom. 

Moglo bi se o detaljima još pisati. U stvari da ne zaboravim još jedan detalj, a on je iznad glave. Prije, kada mi je trebalo upaliti lampu unutra, ispred unutrašnjeg retrovitora, svaki put sam psovao k'o kočijaš, dok sam tražio dugme na koje se uključuje. Ovdje toga više nema. Neko se sjetio da kompletna površina treba biti kao prekidač, pa se to može bez skretanja pogleda i upiranja prstima po krovu u mraku pritisnuti bilo gdje sa jedne strane i uključiti svjetlo bez problema. Neko će reći glupost, ali meni nije. Da jest, niti bih to zapamtio otprije! 

Instrument tabla je jednostavna, pregledna, desno je brzinomjer, sa pokazivačem nivoa goriva u dnu, a lijevo obrtomjer sa pokazivačem temperature rashladne tekućine u dnu. Između ova dva okrugla pokazivača je ekran koji pokazuje prosječnu potrošnju, trenutnu potrošnju, koliko se može preći sa preostalom količinom goriva ... sve odjednom! Dakle ta tri podatka odjednom, bez potrebe za mijenjanjem prikaza, a upadaju i promjene pjesme, promjene radios tanice, položaja ručice mjenjača, .... dosta toga, a sve je na video snimku uz ovaj članak. Meni nedostaje, ne samo kod Kije nego kod svih, pokazivač napona u sistemu i pokazivač pritiska ulja u motoru. Te dvije stavke bih volio da mogu pratiti. I u ovom slučaju volim što su zadržali kazaljke, stare dobre kazaljke koje je neko napravio ugradio u mjerače i osvijetlio. Možda su godine krive, ali više ih volim od linija ma ekranu koje se foliraju da su kazaljke. 


Pozadi je super situacija! Mislim na zadnju klupu. Jako puno prostora, i ako upoređujemo ovu četvrtu generaciju Sportage modela sa prethodnikom, razlika je ogromna. Nije to eto, tek ima centimetar ili dva više prostora, ima ga toliko više da se razlika, kako kažu ljudi na ulici, "vidi iz aviona". A naslon zadnje klupe, pored toga što je djeljiv (u omjeru 1/3 : 2/3, ili kako se drugačije kaže u omjeru 1/2), može se podešavati po nagibu. Ima tih nekoliko položaja, a u skladu sa tim može se i pomaći rolna pokrova prtljažnog prostora u jedan ili drugi položaj, kako bi se ipak pokrio cijeli prtljažni prostor od radoznalih pogleda (lopova). I na to su mislili. Neko se pita čemu podešavanje nagiba naslona zadnje klupe. Pokušajte otići na neko putovanje koje strane 5-6 .. 10 sati. U jednom trenutku biste platili da možete malo nageti naslon, da se opuštenije osjećate, i promijenite položaj, da se ne osjećate kao da ste cijeli dan u školskoj klupi.

Prtljažnik je praktičan, pravilnog oblika, sa poklopcom na dnu koji skriva donji dio koji je takođe upotrebljiv, za neke stvari koje bismo sakrili ili smjestili da ne lupkaju kada se vozi po zavojima. Zanimljivo je da u donjem djelu postoji dio, gdje se može uredno odložiti rolna sa pokrovom prtljažnika. Jako praktično. Vrata prtljažnika se odtvaraju dovoljno visoko da i oni visočiji neće imati problema sa pristupom.


Donji dio je tapaciran, sa strana je plastika. Naslon zadnje klupe je preklopiv. Zapremina, kada se preklope je 1.469 litara, a inače je 480 litara. Treba napomenuti da kod preklapanja naslona zadnje klupe pod nije potpuno ravan, te neke osjetljivije stvari, lomljive, kao, evo ne znam ..... staklo koje ide na nešto duži klub-sto, ne bi baš bilo preporučljivo prevesti jer bi se oslanjalo samo na svoja dva kraja, pa bi se moglo polomiti.
Koliko često prevozimo takve stvari svi znamo za sebe. Ali eto, kao neka zamjerka. I ne sjećam se kada sam zadnji put vidio potpuno ravan pod prtljažnika kada se preklopi naslon zadnje klupe. Hmmmmm .... mislim da je to bio Orlando, kojeg više u Evropi nema. U stvari imao je najbolji i najpravilniji prtljažnik od svih automobila koje sam ikada vozio.  

Kako se vozi ovaj Sportage i kakav je to novi motor?

Lijepo! Doduše lijepo se vozila i treća generacija Sportagea, s tim da je onaj sa AWD pogonom imao nešto živahniji volan. Ako pričamo o pogonu, jasno je da je glupo reći da je najbolja kombinacija najjači motor sa pogonom na sve točkove, ... to i ptice na grani znaju. Ako posmatram realno, za moje potrebe je bio savršen model sa dva pogonska točka i onim 1,7 litarskim motorom! Radio je kao da pokreće kakvo plovilo, lagano, skromna potrošnja, sa 115 KS, i najvećim obrtnim momentom već od, pa skoro "štangasa", tačnije od 1.250 obrtaja. E toga više NEMA! Kia ga je smjenila sa motorom radne zapremine 1,6 litara koji imamo u ovom automobilu na testu, sa 136 KS najveće snage. 

Da ih uporedimo, u onome osnovnom. Ovaj razvija, u jačoj verziji 136 KS (doplata je oko 500 KM za više snage, u odnosu na 115 za slabiju verziju), a onaj 1,7 litarski kako rekoh gore imao je 115 KS. Oba, razvijaju najveću snagu pri 4.000 obrtaja radilice motora. Ovaj noviji ima najveći obrtni moment 320 Nm pri 2.000-2.250 obrtaja, a onaj što je otišao u prošlost 280 Nm pri 1.250 do 2.750 obrtaja. Najveća brzina sa ovim 1,6 litarskim od 136 KS je 180 km/h, a sa starim 173 km/h. Ubrzanje 0-100 km/h za ovaj testni model je 11,8 sekunde, a sudeći po testu tvrdim da je rezultat bolji od deklarisanog. Toliko da mislim da imaju grešku u prospektima.

Potrošnja na testu je, na otvorenoj cesti, tip magistralni put, bila 5,3 litra na 100 km/h. Bez nekakve posebne pažnje da ona bude što niža. U stvari evo konfiguracije terena gdje je ostvarena ta prosječna potrošnja sa 2 odrasle osobe u automobilu, i uz milion kamiona na najprometnijoj dionici u BiH: 

Prosječna potrošnja u miješanom ciklusu (grad+otvorena cesta) je bio 6,0 litara na 100 pređenih kilometara, a tu je otprilike bilo pola-pola vožnje. Tamo gdje ima više semafora nego u Mostaru, i sa nešto većim učešćem gradske vožnje, sa normalnom vožnjom, bez divljanja na način "ja sam bolji nego Jeremy Clarkson", teško da bi potrošnja mogla preći 6,5 litara. Za SUV vozilo ovo je odličan rezultat. 

Ovjes nije bučan, a u zavojima kod oštrijeg ulaska automobil automobil potone svojim vanjskim prednjim dijelom u odnosu na krivinu (pogledati fotku iznad), no nije bilo nekakvih ekstremnih odstupanja odskakanja od uobičajnog i očekivanog. Doduše treba imati u vidu i da sam na testnom automobilu imao i odlične pneumatike. Akcenat kod vožnje je dat na udobnost korištenja vozila. Praktičnost. A tu je dosta elemenata koji sve to čine i udobnim i praktičnim. Pored automatskog rada brisača, automatskog rada mjenjača, automobil je imao i automatski rad svjetala, na način da sam uključuje duga svjetla, ali ih istovremeno i isključuje ako primijeti automobil da dolazi u susret, ili da se kreće u istom pravcu, ali da ne bi smetao drugom vozaču. Signal da automobil ima ovu opciju aktiviranu vidi se na instrument tabli ovako (auto):

Ima tu rezerve snage, iako je motor svega 1,6 litara zapremine! Naime, automobil, vjerovatno zahvaljujući 7-brzinskom automatskom mjenjaču koji se sa motorom spojen preko dvije lamele (dakle snaga se prenosi frikcionim putem), sa jako kvalitetno određenim prenosnim odnosima, postiže relativno visoke prosječne brzine, bez obzira na konfiguraciju puta. I po uzbrdicama se lagano vozi sa dvije osobe u automobilu. Sasvim sigurno je da su u Kiji uradili jako dobar posao sa novim motorom ali i transmisijom. Bar kada je vožnja u pitanju, a sve ostalo će pokazati vrijeme.

Novi pogonski agregat ima i minus i plus, a to je da nema više lanca da pokreće bregaste osovine, ja volim reći bregasta vratila. Sada je tu zupčasti kaiš, a minus je što se mora mijenjati kada se pređe toliko kilometara da se može obići oko planete Zemlje nekoliko puta. Plus je što se zupčasti kaiš manje čuje! Kada smo kod izolacije, zvučna izolacija automobila je dobra. 

Ima i više režima rada, a tu je i SPORT. Odaviraju se na dugmiću iza ručice mjenjača. Ovaj sport režim i običan režim, kada je u pitanju start od 0 do 100 km/h skoro da i ne igra ulogu. Ali igra kod  vožnje, kada se stepen prenosa mijenja pri većem broju okretaja, i zanimljivo je da se možda neće uključiti, a sve zavisi je li start-stop sistem uključen ili ne, pa ga treba ponovi birati na selektoru režima rada. 

Moglo bi se još dosta pisati o automobilu, o sistemima, ali rizikujem da test postane upustvo za rukovanje. Evo ne znam šta da navedem za primjer .... parking senzori počinju da daju zvučni signal kada se automobil primakne na 100 cm prepreci naprijed ili 130 cm nazad uz brzinu manje od 10 km/h. Ili, pokazivači pravca se automatski uključe ako je kočenje sa brzine veće od 55 km/h i negativno ubrzanje iznosi najmanje 7 metara u sekundi za sekund. Ili, to da Downhill Brake Control (DBC) funkcioniše ispod ispod 8 km/h. Sistem za upozorenje za napuštanje vozne trake LKS se aktivira na dugme s lijeve strane volana na dnu panela. Nakon aktiviranja uključuje se bijeli svjetlosni indikator na instrument tabli. Kada pozeleni znači sistem je spreman i preuzet će intervencije da bi automobil zadržao u svojoj traci, a te intervencije podrazumijevaju da se volan zakreće od strane sistema. Ako skinete ruke sa volana sistem će, nakon nekoliko sekundi, zvučnim signalom i pisanim putem na instrument tabli upozoriti da držite volan, jer nije njegov posao da vozi! Funkcioniše iznad brzina 60 km/h. Sistem za start/stop će ugasiti vozilo na semaforu ako je sve u redu, a to podrazumijeva vezan pojas, dovoljan podpritisak u sistemu serva kočnica, dovoljan napon akumulatora, ako vani nije hladnije od -10 i toplije od plus 50 stepeni Celzijusa, ako tekućina za hlađenje nije prehladna, .... Moglo bi se ovakvih stvari nabrojati nekoliko stranica.



Možda treba navesti da je u serijskoj opremi ISG (sistem start-stop ili zaustavi-kreni), pomoć kod kretanja na uzbrdici (HAC), pa pomoć kod strmog spuštanja (DBC), kožom presvučen volan, kožom presvučena ručica mjenjača, sistem za veću stabilnost vučenog vozila (TSA), audio uređaj sa 7-inčnim ekranom, kamera za vožnju unatrag, bluetooth, tempomat, ograničavač brzine, aluminijske felge prečnika 16 inča, .....

Od Kije jesam očekivao neki facelift, u stvari svi to urade nakon 3-4 godine od početka proizvodnje. Ali nisam očekivao da će se i pogonski sistem mijenjati. Ovo je zato više kao nadgradnja, a ne samo facelift, ili da se izrazim informatičkim žargonom: ovo je "upgrade", a ne "update"! Odličan kaol automobil za svakodnevnu upotrebu. Kompaktan dimenzijama, upotrebljiv i za prevoz osoba i prtljaga, unutrašnjost ergonomična, udobna, a sa par stotina maraka mogla se učiniti raznovrsnijom u pogledu materijala i površina! Štedljiv, i jako lijep, pa i ne sumnjam da će ostati najprodavaniji model Kije u Evropi! Podaci o garanciji su na dnu! 

Nedžad GREBOVIĆ


Euro NCAP crash-test rezultati (za detalje kliknuti na donju ilustraciju):





Paket opreme EX Fresh:

Sigurnost: Sigurnosni vazdušni jastuci na vozačevoj i suvozačevoj strani (suvozačev sa mogućnošću isključivanja), Bočni sigurnosni vazdušni jastuci i bočne sigurnosne vazdušne zavjese, Elektronska kontrola stabilnosti ESC sa TCS sistemom protiv proklizavanja pogonskih točkova i VSM pomoćnim stabilizacionim sistemom, ABS sa elektronskom raspodjelom kočione sile EBD i sistemom pomoći pri naglom kočenju BAS, 16" prednji kočioni diskovi i 16" zadnji kočioni diskovi, Pomoć pri kretanju na uzbrdici (HAC), Sistem za pomoć pri spuštanju nizbrdo (DBC), Automatsko aktiviranje sva četiri pokazivača smjera u slučaju naglog kočenja (ESS), Sistem za stabilizaciju prikolice (TSA), Imobilizator - Elektronska blokada motora protiv krađe, Prekid dovoda gorivom u slučaju sudara, Automatsko otključavanje vozila u slučaju sudara, Prednji sigurnosni pojasevi podesivi po visini, Upozorenje za neprivezane sigurnosne pojaseve naprijed i pozadi, Ručna parkirna kočnica, Sigurnosni alarmni uređaj, Battery Saver - Sistem za sprječavanje pražnjenja baterije kada je vozilo zaključano, TPMS - sistem nadzora pritiska u pneumaticima, Komplet za popravku probušenog pneumatika, Sistem pomoći pri parkiranju sa zvučnim upozorenjem (zadnji parking senzori), Sistem upozorenja za napuštanje vozne trake (LKA), Automatsko zatamnjivanje dugih svjetala (HBA), Upozorenje o smanjenoj koncentraciji vozača (DAW), Sistem za prepoznavanje saobraćajnih znakova (ISLW), Sigurnosni vazdušni jastuci na vozačevoj i suvozačevoj strani (suvozačev sa mogućnošću isključivanja), Bočni sigurnosni vazdušni jastuci i bočne sigurnosne vazdušne zavese

Unutrašnjost: Električno pomjeranje stakala naprijed i pozadi sa automatskim spuštanjem vozačevog stakla, Električno spuštanje i podizanje vozačevog stakla sa zaštitom protiv uklještenja, Nasloni za glavu podesivi po visini, Obruč upravljača i ručica mjenjača presvučeni kožom, Progresivni servo upravljač podesiv po visini i dubini, sa komandama audio uređaja, Prostor za odlaganje na zadnjem dijelu prednjih sjedišta, Zadnja klupa sklopiva i djeljiva u odnosu 60:40, sa držačem za čaše u naslonu za ruke na zadnjoj klupi, Sidra za pričvršćivanje dva ISOFIX dječija sjedišta, Rolo prekrivač prtljažnog prostora sa mogućnošću sklapanja u pod, Osvjetljenje prtljažnika, Kuke za fiksiranje mreže u prtljažniku, Središnja konzola u metalnoj boji sa naslonom za ruku i pregradom (uzdužno prilagodljiva samo kod vozila sa ručnim mjenjačem), Priključci za napajanje (12V) naprijed, USB priključak na središnjoj konzoli, Unutrašnje ručice vrata u metalnoj boji

Spoljašnost: 19" Aluminijumski naplaci sa Continental  pneumaticima (osim kod 1,6 GDI EX Fresh), Halogena projekcijska svjetla sa automatskim paljenjem, Spojler sa LED HSML svjetlom, Dnevna LED svjetla sa automatskim paljenjem, Poziciona LED svjetla, Zadnja svjetla za maglu, Prednja svjetla za maglu, Tonirana stakla, Dodatno zatamnjena zadnja stakla, Električno podesiva spoljna ogledala u boji vozila, Grijana i automatski preklopiva širokougaona spoljna ogledala, LED pokazivači smjera smješteni na spoljnim ogledalima, Spoljne ručice vrata u boji vozila, Hromirani okvir stakala, Krovni nosači

Udobnost: Klima uređaj, Otvori za ventilaciju pozadi, Automatski klima uređaj sa dvije zone i odmagljivanjem vjetrobranskog stakla, Daljinsko centralno zaključavanje sa sklopivim ključem, Vozačevo sjedište podesivo po visini, Suvozačevo sjedište podesivo po visini, Podešavanje lumbalnog dijela vozačevog sjedišta, Sjedišta presvučena tkaninom, Supervision putni računar sa 3.5" LCD displejom između pokazivača, reostat -  podešavanje nivoa osvjetljenja instrument table, Upozorenje o nivou tečnosti za pranje vjetrobranskog stakla, Audio sistem sa 7" LCD displejom osjetljivim na dodir, radio prijemnik i USB i AUX ulazi, Bluetooth uređaj sa glasovnim prepoznavanjem, 7" satelitska navigacija sa EU kartama i TomTom® Kia Connected aplikacijama (informacije o saobraćaju, kamere za brzinu, lokalno pretraživanje i vremenski uslovi), 7 godina besplatno ažuriranje mapa, 2 prednja zvučnika, 2 zvučnika u zadnjim vratima i 1 visokotonski zvučnik, Elektrohromatski unutrašnji retrovizor sa automatskim zatamnjivanjem, Sistem protiv smrzavanja prednjih brisača, Senzor za kišu, Kamera za vožnju unazad sa prikazom na LCD displeju ili displeju navigacionog uređaja, Tempomat i limitator brzine sa komandama na upravljaču, Grijanje prednjih i zadnjih sjedišta, Električna parkirna kočnica (samo A/T i DCT mjenjač), Drive Mode Select - Odabir načina vožnje (samo za A/T i DCT mjenjač).

Akcijska cijena testnog modela: 53.190 KM


Doplata za boju:
800 KM

 

 

 

POSLJEDNJI TESTOVI:

TEST: Toyota C-HR GR Sport Premiere AWD-i (hibrid)

arrow_forward

TEST: Kia Sportage 1.6 T-GDI LX Fresh

arrow_forward

TEST: Toyota bZ4X FWD EXECUTIVE/ Iskustva sa električnim automobilom

arrow_forward

Prodajni Savjetnik

Profesionalna kupovina rabljenog automobila

Profesionalna kupovina rabljenog automobila

More details